ENG | MNE

 
Nalazite se ovdje: Naslovna >> Vijesti

Vijesti

27-08-2016

Okrugli sto na temu “Ekologija kao brend“

NVO “Društvo za razvoj ekologije“ iz Buljarice u saradnji sa Inženjerskim pedagoškim forumom iz Beograda i Turističkom organizacijom opštine Budva organizuje okrugli sto na temu “Ekologija kao brend“ koji će se održati u subotu, 27. avgusta 2016. godine, u Spomen domu Crvena komuna u Petrovcu, sa početkom u 09:30 časova.

Glavni cilj ovog skupa jeste mapiranje mogućnosti održive valorizacije prostora Paštrovića i pokušaj da se problem ekološke regeneracije Paštrovića sagleda kroz etičke i dizajnerske principe permakulture kao holističkog dizajnerskog sistema koji kao svoj rezultat daje ekonomski isplative i socijalno prihvatljive proizvodne sisteme i naseobine.

Permakultura predstavlja relativno mladu nauku koja se bavi osmišljavanjem i razvijanjem sistema i primjene etičkih smjernica i načela za planiranje, projektovanje i održavanje održivih životnih prostora čovjeka u skladu sa prirodom. Riječ "permaculture" je složenica dvije riječi, permanent agriculture i može se opisati kao etički oblik sistema koji je pogodan za proizvodnju hrane, upotrebu zemljišta, izgradnju kuća.

Tri ključna načela permakulture su:

- briga o zemlji – briga da se svi živi sistemi održe i umnože.
- briga o ljudima – briga da ljudi imaju pristup resursima neophodnim za njihovo održanje
- vraćanje viška – ponovna investicija viška u sistem kako bi se obezbijedilo ispunjenje prvog i drugog načela. Ovo uključuje povraćaj otpada u sistem kako bi se reciklirao u nešto korisno.

Permakulturni dizajn naglašava obrasce pejzaža, funkcije i grupe vrsta. Određuje gdje bi ovi elementi trebali biti raspoređeni kako bi pružili maksimalnu korist lokalnoj sredini. Centralni koncept permakulture je maksimiziranje korisnih veza među komponentama sistema i sinergija krajnjeg dizajna. Fokus permakulture dakle nije na svakom elementu odvojeno, već na vezama koje se stvaraju među elementima usljed njihovog organizovanja u sistem i kreiranja cjeline koja je veća od svakog zasebnog dijela.

Permakulturni dizajn traži načine za smanjenje nastanka otpada, ljudskog rada i ulaganja energije putem izgradnje sistema koji daje maksimum koristi među dizajniranim elementima i na taj način obezbjeđuje sinergiju sistema. Permakulturni dizajn se razvija tokom vremena uzimajući u obzir veze među elementima i same elemente i može postati izuzetno kompleksan sistem koji proizvodi mnogo hrane i materijala sa minimalnim ulaganjima.

Učešće na skupu uzeće stručnjaci iz oblasti permakulture, ekologije, biologije, arheologije i turizma.

Program:

09.30 Uvodna riječ - Vanesa Budimić, dipl. biolog
09.45 Uvod u permakulturu - Aleksandrina Vladimirovna, dipl. inž. elektrotehnike i dizajner permakulture, osnivać Permakultura Srbije
10.30 Radionica - Izračunavanje ekološkog otiska sa diskusijom rezultata - Aleksandrina Vladimirovna
11.30 Pauza za ručak
14.00 Okrugli sto na temu “Skriveni potencijali Paštrovića“
14.00 Dušan Medin, dipl. arheolog i master menadžer u kulturi i medijima "Skrivena kulturna baština zavičaja"
14.30 Prof. dr Rade Ratković, i Vlado Duletić, dipl. ecc, "Smjernice za održivi razvoj područja Čelobrda kao bisera ruralnog turizma"
15.00 Danica Mihaljević, dipl. pejzažni arhitekta, “Prednosti negovanja autohtonog pejzaža i mogućnosti primene autohtonih biljnih vrsta u savremenom pristupu pejzažnom uređenju“
15.30 Mihailo Jovićević, dipl. biolog i Vuk Iković, magistar ekologije, “Viđenje Buljarice sa aspekta usluga ekosistema“
16.00 Diskusija
16.30 Pauza
16.45 Aleksandrina Vladimirovna, dipl. inž. elektrotehnike i dizajner permakulture, "Alhemija petog elementa